pilamiasto pila
poznanmiasto poznan
gnieznomiasto gniezno
koninmiasto konin
lesznomiasto leszno
kaliszmiasto kalisz
środa, 12 luty 2020 12:05

EMULATOR ZAMIAST ADBLUE

Kolejny kierowca jechał z emulatorem AdBlue, zamiast na stacji zatankować ten płyn do specjalnego zbiornika i przyczynić się do zmniejszenia ilości szkodliwych substancji wydostających się do atmosfery w spalinach. Wielu przewoźników wciąż nie zdaje sobie sprawy, że postępując w ten sposób, przyczyniają się do zatruwania też swoich rodzin i bliskich.

11 lutego na odcinku drogi krajowej numer dziesięć inspektorzy z pilskiego oddziału inspekcji zatrzymali do kontroli zespół pojazdów, którym kierowca wykonywał na rzecz polskiego przewoźnika krajowy przewóz materiałów niebezpiecznych w postaci nawozu z azotanem amonu. Na początku sprawdzania pojazdu ujawnione zostały nieprawidłowości dotyczące wyposażenia w sprzęt przeciwpożarowy. Brakowało gaśnic wymaganych przy tego typu przewozie. Ponadto 24-tonowy ładunek w liczbie 48 opakowań typu Big Bag nie został w żaden sposób zabezpieczony przed zmianą położenia na naczepie. Dalsza kontrola stanu technicznego wykazała podłączenie do układu selektywnej redukcji katalitycznej spalin (SCR) urządzenia fałszującego jego prawidłową pracę. Zamiast płynu AdBlue zawierającego wodny roztwór mocznika, który podczas redukcji katalitycznej rozkłada szkodliwe dla środowiska tlenki azotu na azot i wodę, zamontowany był emulator, czyli układ elektroniczny fałszujacy wskazania układu oczyszczania spalin. Przy użyciu odpowiedniego oprogramowania wskazywał on na prawidłową pracę układu, co nie było zgodne ze stanem faktycznym. W ciągu dwóch ostatnich dni był to już drugi przypadek, gdy wielkopolscy inspektorzy, z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń diagnostycznych, ujawnili tego typu manipulację.

Podczas kontroli na kierowcę nałożono trzy mandaty karne w łącznej wysokości 750 złotych, a wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 1500 złotych.

DYŻUR TELEFONICZNY
dziś od 9:00 do 15:00

Opole

Rzeszów

Katowice

609-102-197
(w godz 8-14)

603-560-073

725-259-944
(w godz 8-14)

ZGŁOŚ KONTROLĘ

AUTOKARU

Sprawdź

INFORMACJE
O FOTORADARACH
Delegatura Wielkopolska GITD

22 220 40 49

Godziny przyjęć interesantów: 08:00 - 14:00

WITD

W MEDIACH

Sprawdź

PRZECIWDZIAŁANIE

KORUPCJI

Zgłoś


Udzielanie informacji

w każdą środę
w godz. 9.00-15.00

(0-61) 656-77-21