pilamiasto pila
poznanmiasto poznan
gnieznomiasto gniezno
koninmiasto konin
lesznomiasto leszno
kaliszmiasto kalisz
piątek, 04 październik 2019 22:38

NIEWYKRYWALNY WYŁĄCZNIK WYKRYTY

Z daleka i po preselekcji dostawczak wyglądał jak przeciążony bus. Na wadze jednak okazało się, że masa pojazdu była prawidłowa. Natomiast nieprawidłowe było używanie przez kierowcę tej siedmiotonowej ciężarówki niedozwolonego wyłącznika tachografu.

Wyłącznik tachografu zamontowany w pojeździe przypominającym popularnego busa, ale zarejestrowanym zgodnie z prawem z wyższą dopuszczalną masą całkowitą (7,5 tony), to nie pierwszy taki przypadek w Polsce, ale bardzo rzadki. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu, z oddziału leszczyńskiego, wykryli w ciężarówce chłodni właśnie taki niedozwolony wyłącznik sterowany pilotem. Wśród kierowców panowało do tej pory przekonanie, że ten wyłącznik był niewykrywalny. Jednak już nie dla inspektorów wielkopolskich patroli.

2 października inspektorzy transportu drogowego z Leszna zatrzymali do kontroli pojazd należący do polskiego przedsiębiorcy w związku z podejrzeniem o przeładowanie. Jak się okazało dopuszczalna masa całkowita pojazdu wyniosła 7 ton, czyli zgodnie z prawem pojazd powinien i był wyposażony w urządzenie rejestrujące czas pracy kierowcy. I tu pojawiły się problemy.

Analiza danych zapisanych na tachografie cyfrowym wykazała, że pięcioletni pojazd został wyposażony w nielegalny wyłącznik tachografu, który umożliwiał rejestrowanie okresu odpoczynku w czasie, gdy samochód znajdował się w ruchu. Inspektorzy skierowali więc ciężarowe iveco do uprawnionego warsztatu, w którym potwierdziły się ich przypuszczenia. Później wykonano niezbędną naprawę tachografu, która przywróciła go do stanu zgodnego z obowiązującym prawem tak, by pojazd mógł kontynuować legalnie przewóz.

Stwierdzone przez inspektorów nieprawidłowości będą skutkowały wszczęciem postępowania administracyjnego. W tym wypadku łączna kara pieniężna dla przedsiębiorcy oraz osoby zarządzającej transportem w firmie wyniesie 14 tysięcy złotych. Mandatem ukarany został też kierowca, który będzie musiał zapłacić 2 tysiące złotych.

DYŻUR TELEFONICZNY
dziś od 9:00 do 15:00

Opole

Rzeszów

Katowice

609-102-197
(w godz 8-14)

603-560-073

725-259-944
(w godz 8-14)

 

ZGŁOŚ KONTROLĘ

AUTOKARU

Sprawdź

INFORMACJE
O FOTORADARACH
Delegatura Wielkopolska GITD

22 220 40 49

Godziny przyjęć interesantów: 08:00 - 14:00

WITD

W MEDIACH

Sprawdź

PRZECIWDZIAŁANIE

KORUPCJI

Zgłoś


Udzielanie informacji

w każdą środę
w godz. 9.00-15.00

(0-61) 656-77-21